قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

مقالات

اره نواری:

تیغ اره نواری یک اره با یک تیغه بلند و تیز است که متشکل از یک نوار پیوسته از فلز دندانه دار برای برش مواد است که در بسیاری از موارد از جمله در نجاری، فلزکاری و تراشیدن استفاده می شوند.

مزایای اره نواری عبارتند از: برش یکنواخت در نتیجه ی توزیع مساوی دندانه و توانایی برش اشکال نامنظم یا منحنی و یا برش قطعه کار به صورت زاویه دار و تحت زاویه.

تیغه اره نواری در عرض ها و طول ها  و دندانه های مختلف است که باعث می شود دستگاه بسیار روان شده و قادر به برش انواع مختلف از جمله چوب، فلز و پلاستیک باشد.

عرض و طول تیغ اره با توجه به دستگاه اره نواری مورد استفاده متغیر است و دندانه تیغ اره (TPI ) با توجه به قطر قطعه کار و … انتخاب میگردد.

از عوامل مهم در برش توسط دستگاه اره نواری می توان به انتخاب تیغ اره مناسب از نظر مارک و مهمتر از آن از نظر نوع و تعداد دندانه اشاره کرد.

همچنین روش های مختلف آب بندی تیغ اره از عوامل مهمی هستند که در صورت رعایت این موارد و آب بندی درست تیغه، می توان عمر استفاده از تیغه را بالا برد.

 

Bimetal (دو فلزی) به یک شیء متشکل از دو فلز مجزا گفته می شود. به جای مخلوطی از دو یا چند فلز، مانند آلیاژها، اجسام بیمتال شامل لایه های مختلف فلزات می باشند. Trimetal و tetrametal به اشیاء متشکل از سه و چهار فلز جداگانه اشاره دارند. اره نواری بیمتال معمولا از فولاد و آهن ساخته می شود.

اره های نواری و دیسکی بیمتال که تغییرات دما را به جابجایی مکانیکی تبدیل می کنند، به خاطر نام آنها شناخته شده ترین اشیاء دو فلزی (بیمتال)هستند.

تیغ اره های نواری اغلب به صورت بیمتال ساخته می شوند. دندانه های ساخته شده از فولاد با سرعت بالا (به روش های مختلف، به عنوان مثال جوشکاری، پرتو الکترونی یا جوشکاری لیزر) به پایه کربنی با مقاومت بالا متصل می شوند. چنین ساختاری برای تیغه ها با ترکیبی بهتر از سرعت برش و دوام بیشتر نسبت به تیغه های غیر بیمتال نشان می دهد، زیرا مزایا و معایب هر یک از فلزات در ترکیب دو فلزی(بیمتال) در بهترین مکان ها اعمال می شود: به عنوان مثال یکی از مزایای بیمتال بودن تیغ اره می توان به این نکته اشاره کرد که دندانه های سخت باعث برش بهتر می شوند و در عین حال ، سطح نوار نرمتر است که این خاصیت باعث کمتر شدن شکنندگی می شود و بنابراین مقاومت بیشتری در برابر ترک خوردن و شکستن دارد که در بدنه تیغه مطلوب است.