بررسی عیوب احتمالی در حین کار با تیغ اره نواری و راه حل های آن

بررسی عیوب احتمالی در حین کار با تیغ اره نواری و راه حل های آن

تیغه اره نواری نیز مانند تمام ابزارآلات صنعتی به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز دارد و در صورت نگهداری بد و نا مناسب نه تنها زودتر از زمان موعد خود خراب می‌شود بلکه صدمات جبران ناپذیری با کارفرما وارد می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی عیوب احتمالی در حین کار با تیغ اره نواری و راه حل هایی برای برطرف کردن هر یک از آن‌ها بپردازیم، پس با ما همراه باشید. خوشبختانه بیشتر مشکلاتی که در تیغه اره نواری به وجود می‌آید قابل پیشگیری هستند و تنها با رعایت برخی نکات ساده می‌توان به راحتی آن‌ها را بر طرف نمود.

ایجاد لرزش در هنگام برش، رایج ترین مشکل در هنگام کار با تیغ اره نواری

در هنگام کار با تیغ قطعه نواری، قطعه در حال برش باید توسط اپراتور دستگاه و یا یا گیره‌های متصل کننده به خوبی مهار شده باشد. اگر به هر دلیلی این موارد به درستی رعایت نشود، باعث ایجاد لرزش در هنگام برش و پایین آمدن کیفیت آن خواهد شد. به همین دلیل باید قبل از شروع به کار از فشار درست گیره اطمینان حاصل کنید.  از طرفی زمانی که پازوهای راهنمای اره نواری به درستی از هم تنظیم نشده باشند، فاصله بیش از حد آن‌ها می‌تواند باعث لرزش‌های اضافی در هنگام برش شود. برای حل این مشکل باید بازوهای راهنما را با در نظر گرفتن سایز کار تا حد ممکن در کنار یکدیگر تنظیم کنیم.

از موارد دیگری که می‌تواند دقت و ثبات برش با اره نوازی را تحت تاثیر قرار دهد میزان کشش تیغه‌های اره نواری است. زمانی که میزان کشش اره‌ها به درستی تنظیم نشده باشد ما در هنگام برش شاهد حرکت و لرزش در این قطعه هستیم. برای تنظیم دقیق تیغ اره نواری بهتر است از ابزاری به نام کشش سنج استفاده نمایید.

بررسی عیوب احتمالی در حین کار با تیغ اره نواری و راه حل های آن

شکستن دندانه‌ها

یکی از مشکلات رایج در در حین کار با تیغ اره نواری ، شکستن دندانه تیغ می‌باشد. علت اصلی این مسئله عدم انتخاب صحیح گام دندانه‌ با در نظر گرفتن سایز و قطعه مورد نظر می‌باشد. دندا‌نه های تیغ اره نواری برای نفوذ پذیری بهتر در حین برش و دقت بالا در اندازه و زوایای مختلفی در بازار وجود دارند. زمانی که دندانه انتخاب شده از نظر زاویه و ویژگی‌های برش با قطعه کار هماهنگی نداشته باشد، احتمال شکستن دندانه در هنگام برش بسیار بالا می‌رود.

یکی از دلایل دیگر شکستن زود هنگام دندانه های تیغ اره نواری، تخلیه نامناسب براده‌ها می‌باشد. برای برطرف شدن این مشکل بهتر است از عملکرد صحیح برس براده کش در هنگام برش اطمینان حاصل کنیم.

نرخ بازدهی و سرعت خطی تیغ اره نواری نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار در شکسته شدن دندانه‌ها هستند. همچنین وجود ناخالصی در قطعه کار نیز می‌تواند در آسیب به تیغ اره نواری اثر گذار باشد. برای حل این مشکل سعی کنید از فولاد های با کیفیت و با استاندارد بالا استفاده نمائید.

سطح برش زبر

همان طور که تا الان متوجه شدید، انتخاب دندانه مناسب باید با توجه به سایز و جنس قطعه کار انجام شود. در صورتی که این دندانه به درستی انتخات نشده باشد علاوه بر ایجاد لرزش در هنگام برش و ایجاد شکستگی و آسیب در تیغ، می‌تواند باعث به وجود آمدن سطح زبر و ناهموار در محصول در حال برس شود. به همین دلیل حتما در هنگام کار با دستگاه به تیغه انتخابی خود دقت و توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اره نواری

کند شدن دندانه‌های اره نواری

در صورتیکه نرخ باردهی و سرعت خطی زیاد باشد دندانه ها به سرعت کند خواهند شد و این مسئله نشان دهنده اهمیت تنظیمات پیش از برش بر روی دستگاه اره نواری است. استفاده از مایع آب صابون از جمله مواردی است که می‌تواند از کند شدن تیغ اره نواری جلوگیری کند. در صورت عدم استفاده از این ترکیب احتمال کند و ساییدگی در تیغ اره نواری بسیار بالا می‌رود. به طور کلی کند شدن تیغ اره نواری می‌تواند به دلایل زیر اتفاق افتد:

·       عدم انتخاب صحیح تیغ اره نواری و تحمل فشار زیاد از طرف دستگاه

·       در صورتی که تخلیه براده ها از بین دندانه ها بدرستی انجام نشود سائیدگی در دندانه ایجاد می‌گرد.

·       وجود ناخالصی در قطعه کار نیز باعث تسریع روند سائیدگی در دندانه های تیغ اره نواری خواهد شد.

·       اگر نرخ باردهی و سرعت خطی درست باشد و زاویه دندانه اشتباه باشد با ساییدگی و اگر نرخ باردهی و سرعت خطی زیاد باشد با شکسته شدن دندانه های تیغ اره نواری مواجه خواهید شد.

·       عدم استفاده از مایع آب صابون در طی فرایند برش

لرزش تیغ اره نواری بر روی فولی ها

منظور از فولی همان فلکه های دستگاه اره نواری است. مهم ترین عامل لرزش تیغه در این قطعات خردگی و ساییده شدن فولی‌ها می باشد. , برای رفع این مشکل باید حتما نسبت به تعویض یا تعمیر فولی های دستگاه اره نواری اقدام نمایید. از طرفی عدم تنظیم درست کشش تیغ اره نواری نیز یکی از مهمترین عوامل لغزش تیغ برروی فولی‌ ها است. 

کج بری

یکی از مشکلات رایج در کار با اره نواری، کج بریده شدن قطعات است. کج بری به عوامل مختلفی بستگی دارد برای مثال معیوب بودن گایدهای دستگاه و عدم فاصله مناسب آن ها از یکدیگر می‌توانند باعث کج بری در دستگاه شوند. همچنین اگر دندانه مناسبی برای تیغ اره انتخاب نکنیم این مسئله نیز می‌تواند در برش مشکل ساز باشد. برای انتخاب دندانه باید به مواردی مثل سایز و جنس قطعه توجه کنیم. دقت داشته باشید که سرعت خطی و نرخ بازدهی نیز مواردی هستند که باید به درستی تنظیم شوند. با رعایت همه این موارد می‌توانید از کج بری و مشکلات ناشی از آن در امان بمانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان کیان صنعت در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.