انواع پوشش دهی تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS

انواع پوشش دهی تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS

تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS تیغه‌هایی هستند که به کمک مایع خنک کننده توانایی بریدن انواع مقاطع فلزی تو پر و توخالی مثل آهن، فولاد، استیل، مس، آلومینیوم و برنج را دارند. انواع مختلفی از تیغ اره‌های آبصابونی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با توجه به نوع تیپ دندانه توانایی برش فلزات مختلفی را دارند. مقاومت تیغ اره نواری به طور معمول پایین است و برای افزایش مقاومت و استحکام این تیغه ها می‌توان بر روی آن ها عملیات حرارتی و پوشش دهی انجام داد. در ادامه این مقاله با انواع پوشش دهی و تیپ دندانه تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS آشنا می‌شویم، پس با ما همراه باشید.

انواع تیپ دندانه‌های تیغ اره دیسکی آبصابونی HSS

این تیغ اره ها برای حمل براده بهتر و نفوذ پذیری قوی‌تر برای برش مقاطع مختلف دارای تیپ دندانه‌های متفاوتی هستند. ما در ادامه شما را با پرکاربردترین تیپ های دندانه تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS آشنا خواهیم کرد.

تیپ دندانه A

این تیپ دندانه عموما برای بریدن مقاطع فلزی سبک مورد استقاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان به کمک این نوع دندانه شیارهایی روی سطح کار ایجاد کرد. شیب این دندانه ها مثبت است و کاملا صاف هستند. از تیغ اره های دیسکی آبصابونی با تیپ دندانه A برای ماشینکاری های ظریف نظیر فرزکاری و شیار زنی استفاده می شود.

تیپ دندانه AW

دندانه‌های تیپ AW بصورت یکی در میان از راست و چپ پخ خورده و دارای زاویه مثبت هستند. به طور معمول از این نوع دندانه‌ها برای بریدن انواع مقاطع فلزی تو پر و تو خالی از جنس برنج و مس استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان این تیغه ها را برای ایجاد شیار روی انواع سطوح مورد استفاده قرار داد. لازم به ذکر است که از تیغ اره های دیسکی آبصابونی با تیپ دندانه AW برای ماشینکاری های ظریف نظیر فرزکاری و شیار زنی استفاده می شود.

دیسکی آبصابونی HSS

تیپ دندانه B

این نوع دندانه برای بریدن انواع لوله و پروفیل‌های آهنی و غیر آهنی با ضخامت کم مناسب اند. این تیپ دندانه در بریدن لوله‌هایی با جداره نازک بسیار عالی عمل می‌کند. زاویه دندانه ها در این مدل تیغه صفر است. همچنین دندانه‌های این تیغه نیز بدون هیچ پخی بوده و صاف می‌باشند.

تیپ دندانه BW

این مدل دندانه‌ها معمولا برای بریدن انواع لوله و پروفیل‌های آهنی و غیر آهنی نازک مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نحوه پخ خوردن دندانه‌های تیغ در این تیپ به صورت یک در میان و در جهت مخالف یکدیگر می‌باشد. تیپ دندانه BW پرکاربردترین تیپ دندانه برای برش مقاطع توخالی می باشد. 

تیپ دندانه HZیا  C

تیپ دندانهHZیا همان تیپ دندانه Cاز مهم ترین و کاربردی ترین تیپ دندانه در تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS می‌باشد . این مدل دندانه برای بریدن انواع فلزات رنگی مثل مس و آلومینیوم کاربرد دارد. لازم به ذکر است که نحوه پخ خوردن دندانه ها در این تیپ به صورت یک دندانه از هر دو سمت و یک دندانه بدون پخ و صاف می باشد.

تیپ دندانه BR

این مدل دندانه بر روی دستگاه های برش لوله و پروفیل اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیغ اره های دیسکی آبصابونی با تیپ دندانه BR بدون هیچگونه پخی بوده و صاف هستند و از آن‌ها بیشتر برای انجام برش‌های جانبی استفاده می‌کنند.

انواع پوشش دهی تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS

انواع پوشش دهی تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS

به طور معمول جنس بدنه و دندانه های تیغ ار دیسکی آبصابونی از جنس فولاد تند بر HSS می‌باشد. این فولاد در ابتدا نقره‌ای رنگ بورده و انعطاف پذیری و مقاومت متوسطی دارد. برای افزایش مقاومت و استحکام تیغه ها و بدنه اره های دیسکی آبصابونی HSS می‌توان بر روی تیغه اره عملیات حرارتی و پوشش دهی انجام داد. عملیات حرارتی باعث افزایش مقاومت به سایش و افزایش طول عمر تیغه می‌شود و عملیات پوشش دهی نیز به سخت شدن دندانه ها و بدنه تیغ اره کمک خواهد کرد. در ادامه با انواع پوشش دهی تیغ اره های دیسکی آبصابونی HSS آشنا می‌شویم.

عملیات حرارتی و بخار دهی

اولین و ساده ترین روش افزایش مقاومت تیغ دستگاه اره نواری، بخار دهی آن می‌باشد. در این حالت تمام سطح تیغ اره نواری در معرض بخار آب و یا جیوه قرار می‌گیرد و سطح آن به طور کامل اکسید می‌شود. این تیغ اره ها به طور معمول برای برش انواع فلزات آهنی و غیر آهنی و همچنین انواع پروفیل ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.  

پوشش دهی تیتانیوم نیترید TIN

یکی از انواع پوشش دهی به اره دیسکی آبصابونی، استفاده از پوشش تیتانیوم نیترید است که به کمک آن مقاومت و استحکام دندانه‌ها تا حد زیادی افزایش می‌یابد. تیتانیوم نیترید نرخ بازدهی و سرعت چرخش بالاتری نسبت به تبغ اره های دیسکی با پوشش بخار آب دارند. این تیغ اره ها می‌توانند برای برش انواع مقاطع توخالی و تو پر فلزی سبک و نیمه سنگین مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین لازم به ذکر است که رنگ تیغه اره بعد از عملیات پوشش دهی، از نوک دندانه تا قسمت درگیر تیغ اره به رنگ طلایی در می‌آید.

پوشش دهی تیتانیوم کربن نیترید TICN

در این نوع پوشش دهی با اضافه شدن کربن به تیغ اره، مقاومت به سایش و سختی پذیری سطحی آن تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند. از تیغه هایی با پوشش دهی تیتانیوم کربن نیترید می‌توان در برش دهی فلزات سختی مثل استیل ضد زنگ، فولادهای آلیاژی و فولادهای مشابه استفاده کرد. همچنین نرخ باردهی و سرعت چرخش این تیغ اره نسبت به تیغ اره های دیسکی مقاوم شده با بخار دهی ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر است.

اره دیسکی

پوشش دهی تیتانیوم آلومینیوم نیترید TIALN

از پوشش دهی تیتانیوم آلومینیوم نیترید می‌توان برای برش سخت ترین آلیاژهای فلزی مثل فولادهای پایه تیتانیوم، فولادهای سیلیسوم دار، آلومینیوم های ضد زنگ و فلزات رنگینی مثل مس و برنج استفاده کرد. سختی این نوع پوشش دهی چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد بیشتر از پوشش دهی تیتانیوم کربن نیترید می‌باشد.

پوشش کروم نیترید CrN 

کروم نیترید دارای سختی بسیار خوبی برای برش فلزات غیر آهنی و رنگین مثل مس و آلومینوم و برنج می‌باشد. کیفیت برش تیغ اره های دیسکی دارای این پوشش بسیار خوب می‌باشد. تیغ اره های کروم نیترید پس از پایان عملیات بخار دهی، از نوک دندانه ها تا قسمت درگیر تیغ اره در قطعه کار به رنگ خاکستری متالیک در می‌آیند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان کیان صنعت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.