مقایسه PLC با سیستم های رله کنتاکتی

plc

هدف اصلی از طراحی و تولید PLC، جایگزین کردن آن با مدارات رله کنتاکتی بوده است، به همین خاطر این دو محصول از جنبه های مختلفی با یکدیگر مقایسه می شوند و صنعتگران توجه زیادی به شباهت ها و تفاوت های موجود بین این دو دارند.

تفاوت های PCL با سیستم رله کنتاکی

سیم کشی کمتر

سیستم PLC نسبت به رله کنتاکتی، سیم کشی بسیار کمتری نیاز دارد زیرا منطق کنترل به صورت نرم افزاری پیاده سازی می شود؛ این در حالی است که سیستم های رله کنتاکتی با منطق کنترل توسط سیم کشی و همینطور با اتصال المان های سخت افزاری ساخته می شوند.

به عنوان مثال اگر نیاز باشد که سیستمی با فشار دادن یک شستی روشن و با فشار دادن مجدد همان شستی خاموش شود، پیاده سازی این منطق با سیم کشی کار بسیار پیچیده ای است و در نهایت نیز ممکن است نتیجه دلخواه حادث نشود، در طرف مقابل این کار و همینطور امور بسیار پیشرفته تر از طریق برنامه نویسی به سهولت قابل انجام و دسترسی هستند.

نیاز به تجهیزات کمتر

برخی المان های سخت افزاری سیستم های قدیمی مانند تایمرها، کانترها و رله های کمکی در سیستم PLC حذف شده و توسط نرم افزار پیاده سازی می گردند، در نتیجه تجهیزات و قطعات بسیار کمتری مورد نیاز هستند و این امر هزینه ها را نیز تحت تأثیر مثبتی قرار می دهد.

سهولت در نگهداری و بکارگیری دستگاه ها

به دلیل کاهش کابل کشی و کاهش تعداد عناصر تابلوی PLC حجم و فضای بسیار کمتری نسبت به تابلوهای فرمان رله کنتاکتوری اشغال می کند.

عیب یابی ساده تر

عیب یابی سیستم PLC بسیار ساده تر از عیب یابی سیستم های رله کنتاکتی است؛ در سیستم های قدیمی نقشه های زیادی برای مدار فرمان وجود دارند که برای یافتن عیب آنها، بعضا باید مسیر سیم کشی ها را بر اساس مدارک جستجو و بررسی کرد، ولی در PLC نقشه ها بسیار ساده هستند به عبارت دیگر نقشه خاص و پیچیده ای که موجب سردرگمی مصرف کننده و یا تعمیرکار شود وجود ندارد.

نگهداری و سرویس بسیار ساده و کم هزینه تر

نگهداری سیستم PLC کم هزینه تر از سیستم های قدیمی است. عناصر سخت افزاری مانند رله و کنتاکتور نیاز به سرویس و مراقبت دارند و بعد از کارکرد مشخصی بایستی مورد تعویض قرار گیرند؛ این در حالی است که اجزای PLC نیازمند اینگونه سرویس ها و تعویض ها نیستند و طول عمر بسیار بیشتری در مقایسه با سایر نمونه های مشابه دارند.

ویژگی های بارز PLC

سهولت توسعه سیستم

توسعه سیستم مبتنی بر PLC بسیار ساده تر از توسعه سیستم رله کنتاکتی است زیرا در سیستم قدیمی ممکن است برای تغییر یا توسعه سیستم نیازمند سیم کشی ها و انجام برخی امور یا قطعات جدید باشیم، درحالی که در PLC تغییر و حذف و اضافه کردن ویژگی ها، در برنامه و بدون دستکاری سیم کشی بیرونی یا با تغییرات مختصر در سیم کشی انجام می گردد.

طراحی منحصر به فرد

فاز طراحی سیستم های قدیمی کار بیشتری نیاز دارند و مستندات و نقشه های بیشتری بایستی برای آنها تهیه کرد ولی در سیستم PLC کار ساده تر است.

محاسبات عددی سریع و دقیق

انجام محاسبات پیچیده ریاضی در سیستم های قدیمی امکان پذیر نیست ولی در PLC به سادگی قابل اجراست.

راندمان بالا و بدون تاخیر

در سیستم های قدیمی وقتی از رله ها و کنتاکتورها برای پیاده سازی منطق کنترل استفاده می شود، اعمال فرمان به سیستم با تاخیر همراه خواهد شد. المان های الکترومکانیکی واسط منجر به تاخیر می شوند، در نتیجه بایستی توجه داشت که این تاخیر در PLC وجود ندارد.

البته اگر در سیستم قدیمی المان های تاخیر دهنده بین میسر نباشند، پاسخ سیستم قدیمی سریع تر از PLC خواهد بود. به عنوان مثال اگر قرار باشد با فشردن یک شستی کنتاکتوری برق دار شود در سیستم قدیمی فورا این اتفاق می افتد، ولی در PLC چون بایستی وضعیت شستی خوانده شود و پس از اجرای برنامه فرمان ارسال گردد، فرمان با تاخیر کوتاهی که به اندازه زمان اجرای برنامه است رو به رو خواهیم شد.

اگر حجم برنامه زیاد باشد این تاخیر بیشتر خواهد بود ولی به طور معمول این زمان کمتر از ۱۰۰ میلی ثانیه است؛ البته باید توجه نمود که در سیستم قدیمی معمولا فرمان از یک شستی به یک مصرف کننده داده نمی شود و المان های واسط زیادی در این بین مورد استفاده قرار می گیرند، از این رو در این سیستم ها میزان تاخیر نسبت به PLC بیشتر خواهد بود.

مقرون به صرفه و اقتصادی هستند

از نظر اقتصادی با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند تعداد عناصر سخت افزاری، سرویس و نگهداری و همینطور زمان های توقف سیستم جهت عیب یابی، هزینه سیستم قدیمی بسیار بیشتر از هزینه سیستم PLC است. با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که خرید سیستم های PLC و جایگزین کردن آنها تا چه حد می تواند بر خروجی کار و همینطور بحث درآمدی کسب و کارها تاثیر داشته باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیستر در این زمینه، با کارشناسان کیان صنعت در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید:

دستگاه اره نواری چوب بری

تیغ اره نواری الماسه

2 دیدگاه در مقایسه PLC با سیستم های رله کنتاکتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.